Škoda Fabia: Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS i XDS)

Škoda Fabia –> Jazda –> Układy wspomagające –> Systemy hamowania i stabilizacji –> Elektroniczna blokada mechanizmu różnicowego (EDS i XDS)

EDS

EDS zapobiega obracaniu się w miejscu danego koła napędzanej osi. EDS wyhamowuje obracające się w miejscu koło i przenosi siłę napędową na inne koło napędowe. Ułatwia to jazdę po nawierzchniach ze zmienną przyczepnością poszczególnych kół napędzanej osi.

Aby tarcze hamulcowe hamowanego koła za bardzo się nie rozgrzały, EDS wyłącza się automatycznie. Gdy tylko hamulce ostygną, następuje ponowna automatyczna aktywacja EDS.

XDS

Funkcja XDS jest rozszerzeniem elektronicznej blokady mechanizmu różnicowego.

Funkcja XDS przy szybkim pokonywaniu zakrętu nie reaguje na poślizg kół napędowych, lecz na odciążenie koła napędzanej osi po wewnętrznej stronie łuku.

Dzięki automatycznej ingerencji układu hamulcowego na hamulec koła odciążonego, koło nie obraca się w miejscu. Powoduje to poprawę trakcji i samochód może utrzymać wybrany tor jazdy.

Wspomaganie hamowania (HBA)

HBA wzmacnia skuteczność hamowania i skraca drogę hamowania.

HBA jest wyzwalane szybkim naciśnięciem na pedał hamulca. W celu uzyskania możliwie najkrótszej drogi hamowania należy mocno wciskać pedał hamulca, aż do zatrzymania pojazdu.

Po zwolnieniu pedału hamulca funkcja HBA automatycznie się wyłącza.

Wspomaganie podjazdu pod górę (HHC)

HHC umożliwia podczas ruszania pod górę przeniesienie stopy z pedału hamulca na pedał gazu bez konieczności pomagania sobie hamulcem ręcznym.

Funkcja ta powoduje utrzymanie ciśnienia w układzie hamulcowym, wytworzonego naciskiem na pedał hamulca, jeszcze przez ok. 2 sekundy po zwolnieniu pedału.

HHC aktywuje się przy wzniesieniu powyżej ok. 5%, gdy drzwi kierowcy są zamknięte.

HHC jest aktywna podczas ruszania do przodu lub do tyłu na wzniesieniu.

    Kontrola trakcji (ASR)

    Rys. 132 Przycisk systemowy: Dezaktywacja / aktywacja ASR ASR zapobiega obracaniu się w miejscu kół napędzanej osi. ASR redukuje siłę napę ...

    Hamulec multikolizyjny (MCB)

    MCB przez automatyczną ingerencję pomaga zmniejszyć prędkość oraz utrzymać stabilizację pojazdu po zderzeniu. Dzięki temu redukuje ryz ...

    Categorie