Mercedes-Benz Klasa B: Jakość paliwa

Wskazówka

Pojazdu wyposażonego w silnik benzynowy nie wolno tankować olejem napędowym. Po omyłkowym zatankowaniu niewłaściwego paliwa nie należy włączać zapłonu, w przeciwnym razie paliwo zostanie wpompowane do układu paliwowego. Nawet niewielka ilość niewłaściwego paliwa może powodować uszkodzenie układu paliwowego i silnika. W takiej sytuacji należy powiadomić fachowy serwis i zlecić całkowite opróżnienie układu paliwowego.

 

Wskazówka

Należy tankować wyłącznie bezołowiową benzynę Super o liczbie oktanowej co najmniej 95 ROZ/ 85 MOZ, spełniającą wymogi europejskiej normy EN 228 lub E DIN 51626-1.

Paliwo tej specyfikacji może zawierać do 10 % etanolu.

Paliwo, które nie spełnia wymogów europejskiej normy EN 228 lub E DIN 51626-1, może powodować szybsze zużycie oraz uszkodzenia silnika i układu wydechowego.

 

Wskazówka

Tankować tylko zalecane paliwo. W przypadku zastosowania innych paliw mogą wystąpić uszkodzenia silnika.

 

Wskazówka Nie należy tankować
 • E85 (benzyna z zawartością etanolu 85 %)
 • E100 (100 % etanolu)
 • M15 (benzyna z zawartością metanolu 15 %)
 • M30 (benzyna z zawartością metanolu 30 %)
 • M85 (benzyna z zawartością metanolu 85 %)
 • M100 (100 % metanolu)
 • benzyny z dodatkami metalicznymi
 • Olej napędowy

Takich paliw nie należy mieszać z paliwem zalecanym do Państwa pojazdu. Nie należy stosować dodatków. W przeciwnym razie może dojść do uszkodzeń silnika. Wyjątek stanowią dodatki stosowane do usuwania i unikania osadów. Do benzyny mogą być dolewane wyłącznie dodatki zalecane przez Daimler AG, patrz "Dodatki do paliwa". Szczegółowych informacji na ten temat udzielają wszystkie ASO Mercedes-Benz.

Dalsze informacje na temat specyficznych w danych krajach właściwości paliwa znajdują się z reguły na dystrybutorach paliwa. W razie braku oznaczeń na dystrybutorze należy zwrócić się do pracownika stacji benzynowej.

Informacja

Paliwo E10 zawiera domieszkę 10 % bioetanolu. Państwa pojazd jest dostosowany do paliwa E10. Pojazd można tankować paliwem E10.

B 200, B 250: Jeśli paliwo o zalecanej jakości jest niedostępne, można przejściowo stosować również bezołowiową benzynę normalną 93 ROZ/ 83 MOZ.

Wszystkie pozostałe modele: Jeśli paliwo o zalecanej jakości jest niedostępne, można przejściowo stosować również bezołowiową benzynę normalną 91 ROZ/ 82 MOZ. W wyniku tego może dojść do zmniejszenia mocy silnika i zwiększenia zużycia paliwa. Unikać jazdy na pełnym gazie i gwałtownego przyspieszania. W żadnym razie nie należy tankować benzyny o niższej liczbie ROZ/MOZ.

Informacja

W niektórych krajach benzyna o wystarczająco niskim poziomie siarki może być niedostępna. Może to prowadzić do pojawiania się nieprzyjemnego zapachu we wnętrzu, szczególnie podczas jazdy na krótkich odcinkach. Zjawisko to zanika po zatankowaniu bezsiarkowego paliwa (zawartość siarki < 10 ppm).

Informacje na temat tankowania.

  Pojemność zbiornika paliwa

  W zależności od wyposażenia pojemność całkowita zbiornika paliwa może się różnić. ...

  Dodatki specjalne

  WskazówkaEksploatacja silnika z dodatkami do paliwa może prowadzić do uszkodzeń silnika. Dlatego nie należy stosować żadnych dod ...

  Categorie