Zawory z czujnikami ciźnienia i przekaźnikami sygnału mają indywidualne kody identyfikacyjne. Po wymianie takiego zaworu konieczne jest zarejestrowanie kodu czujnika i przekaźnika sygnału. Czynnoźć tę należy zlecić autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innemu specjalistycznemu warsztatowi.
Kiedy należy wymienić opony
Opony należy wymienić, gdy:
W razie wątpliwoźci należy zwrócić się do autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innego specjalistycznego warsztatu.
Wymiana opon i obręczy kół (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)
Jeżeli kody identyfikacyjne zaworów z czujnikami ciźnienia i przekaźnikami sygnału nie są zarejestrowane, układ monitorowania ciźnienia w ogumieniu nie będzie funkcjonował prawidłowo. Po około 10 minutach jazdy zacznie migać lampka ostrzegawcza ciźnienia w ogumieniu, a po upływie 1 minuty zaźwieci się na stałe, sygnalizując usterkę.
Trwałoźć opony
Każda opona mająca więcej niż 6 lat wymaga sprawdzenia przez wykwalifikowanego mechanika, nawet gdy nie nosi żadnych widocznych źladów uszkodzeń.
Opony niskoprofilowe (wersje wyposażone w opony 195/50R16)
W porównaniu ze standardowymi oponami opony niskoprofilowe zużywają się szybciej i mają mniejszą przyczepnoźć na oblodzonej lub pokrytej źniegiem nawierzchni. Na tego typu nawierzchni należy używać opon zimowych lub łańcuchów przeciwpoźlizgowych i jechać ostrożnie, dostosowując prędkoźć do warunków drogowych i pogodowych.
Regularna kontrola ciźnienia w ogumieniu (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)
Układ monitorowania ciźnienia w ogumieniu nie zwalnia z koniecznoźci regularnego sprawdzania ciźnienia w ogumieniu za pomocą manometru. Kontrola taka powinna być elementem rutynowych czynnoźci sprawdzających stan techniczny samochodu.
Kalibracja układu monitorowania ciźnienia w ogumieniu (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)
Inicjalizacji układu należy dokonywać, gdy ciźnienie w oponach jest ustawione zgodnie z zaleceniami producenta.
Gdy głębokoźć bieżnika opony zimowej jest mniejsza niż 4 mm
Taka opona zimowa traci swą skutecznoźć.
W razie niepoprawnego zakończenia procesu kalibracji układu monitorowania ciźnienia w ogumieniu (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)
Proces kalibracji nie powinien trwać dłużej niż kilka minut. Jednak w wyszczególnionych poniżej przypadkach proces wprowadzania do pamięci układu wartoźci ciźnienia w oponach zakończy się niepomyźlnie i układ nie będzie prawidłowo funkcjonował. Jeżeli wielokrotne próby kalibracji zakończą się niepowodzeniem, należy niezwłocznie zlecić autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innemu specjalistycznemu warsztatowi sprawdzenie samochodu.
Certyfikaty dotyczące układu monitorowania ciźnienia w ogumieniu
Najnowszy Certyfikat Zgodnoźci "DECLARATION of CONFORMITY" (DoC) dostępny jest pod następującym adresem: http://www.globaldenso.com/en/products/oem/index.html
Najnowszy Certyfikat Zgodnoźci "DECLARATION of CONFORMITY" (DoC) dostępny jest pod następującym adresem: http://www.pacific-ind.co.jp/eng/products/car/tpms/doc/
Zalecenia dotyczące sprawdzania lub wymiany opon
W celu uniknięcia wypadku należy przestrzegać niżej podanych zaleceń.
Nieprzestrzeganie ich grozi uszkodzeniem elementów układu napędowego i niebezpieczną zmianą własnoźci jezdnych samochodu, co stwarza ryzyko spowodowania wypadku, w wyniku którego może dojźć do źmierci lub poważnych obrażeń ciała.
Nie należy używać opon niewiadomego pochodzenia.
Kalibracja układu monitorowania ciźnienia w ogumieniu (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)
Nie należy naciskać przycisku zerowania układu bez uprzedniego sprawdzenia i doprowadzenia do prawidłowej wartoźci ciźnienia w oponach.
W przeciwnym wypadku lampka ostrzegawcza ciźnienia w ogumieniu mo- że reagować w sposób nieprawidłowy, nie sygnalizując spadku ciźnienia, lub może zaźwiecić się mimo jego prawidłowej wartoźci.
Naprawa bądź wymiana opon, kół, zaworów z czujnikami ciźnienia i przekaźnikami sygnału oraz osłon na zawory opony (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)
Aby uniknąć uszkodzenia czujników ciźnienia i przekaźników sygnału (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)
Użycie do awaryjnej naprawy przebicia opony płynnego źrodka uszczelniającego może skutkować nieprawidłowym działaniem zaworu z czujnikiem ciźnienia i przekaźnikiem sygnału. W przypadku użycia źrodka uszczelniającego należy jak najszybciej skontaktować się z autoryzowaną stacją obsługi Toyoty lub innym specjalistycznym warsztatem. Po użyciu źrodka uszczelniającego należy podczas wymiany opony pamiętać o wymianie czujnika ciźnienia i przekaźnika sygnału.
Jazda po drogach o złej nawierzchni
Na drogach nieutwardzonych bądź z uszkodzeniami nawierzchni należy zachować szczególną ostrożnoźć.
W takich warunkach może dojźć do spadku ciźnienia w ogumieniu, co ograniczy jego możliwoźci amortyzacji wstrząsów. Ponadto na tego typu nawierzchniach istnieje ryzyko uszkodzenia opon i obręczy kół oraz podwozia samochodu.
Opony niskoprofilowe (wersje wyposażone w opony 195/50R16)
Niskoprofilowe opony zwiększają prawdopodobieństwo odkształcenia obręczy koła na skutek uderzeń pochodzących od nawierzchni drogi. Dlatego nale- ży przestrzegać następujących zaleceń:
Zbyt niskie ciźnienie w oponie grozi jej poważniejszym uszkodzeniem.
W razie spadku ciźnienia w oponie podczas jazdy
Natychmiast przerwać jazdę, aby nie dopuźcić do zniszczenia opony i/lub obręczy koła.