Suzuki Baleno: Jazda po śliskich nawierzchniach

Suzuki Baleno –> Wskazówki dotyczące jazdy –> Jazda po śliskich nawierzchniach

Jazda po śliskich nawierzchniach


Ze względu na niebezpieczeństwo poślizgu podczas hamowania, w przypadku gdy droga jest mokra należy jechać z mniejszą prędkością, niż w przypadku nawierzchni suchej.

Podczas jazdy po drogach oblodzonych, pokrytych śniegiem lub błotem, ogranicz prędkość i staraj się unikać dużych przyśpieszeń, nagłych hamowań i gwałtownych ruchów kierownicą.

Dotyczy modeli z napędem na cztery koła (4WD): Modele 4WD mają lepsze własności trakcyjne na drogach śliskich niż samochody z napędem na jedną oś. Jednak w głębokim śniegu, błocie lub piachu model 4WD nie będzie miał takiej siły napędowej jak samochód terenowy z napędem na cztery koła.

Dlatego nie należy próbować jazdy tym samochodem w takich warunkach.

Łańcuchy śniegowe

W przypadku konieczności użycia łańcuchów śniegowych dla zwiększenia przyczepności kół, należy przestrzegać następujących zaleceń:

 • Należy używać oryginalnych łańcuchów SUZUKI o małych ogniwach lub ich zamienników.
 • Do zamontowania łańcuchów należy wybrać miejsce bezpieczne, z dala od ruchu samochodowego.
 • Zakładając łańcuchy należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta
 • Łańcuchy zakładać na przednie koła.
 • Mając założone łańcuchy należy jechać wolno lub z umiarkowaną prędkością.
 • Gdy samochód ugrzęźnie

W przypadku ugrzęźnięcia pojazdu w błocie, śniegu lub piasku, należy postępować zgodnie z następującymi wskazówkami: 1) Zmieniać biegi na przemian z pierwszego na wsteczny i odwrotnie, próbując ruszyć. Spowoduje to rozbujanie samochodu, ułatwiające uwolnienie go.

Należy delikatnie wciskać pedał przyśpieszenia tak, do minimum ograniczyć obracanie się kół w miejscu. Podczas zmiany biegu należy zdejmować nogę z pedału przyśpieszenia. Nie należy rozpędzać silnika do dużej prędkości obrotowej.

Szybkie wirowanie kół w miejscu spowoduje ich głębsze zakopanie się, co utrudni uwolnienie pojazdu.

2) Jeżeli po kilku minutach bujania samochód pozostaje nadal ugrzęźnięty, do wyciągnięcia go należy użyć innego samochodu.

OSTRZEŻENIE

Nie wolno dopuścić, aby podczas "bujania" pojazdu ktoś stał w jego pobliżu. Nie wolno również obracać kół z prędkością obrotową większą niż ta, przy której szybkościomierz wskazuje 40 km/h. Zbyt szybkie obracanie kół może spowodować zagrożenie dla osób trzecich lub uszkodzenie pojazdu.

Nie należy .bujać" pojazdu dłużej niż kilka minut. Wydłużone bujanie może spowodować przegrzanie silnika lub uszkodzenie skrzyni biegów.

Łańcuchy śniegowe


WPoza podanymi w tym rozdziale uwagami dotyczącymi prowadzenia pojazdu należy również przestrzegać następujących zaleceń:

 • Opony powinny być sprawdzane, czy są w dobrym stanie oraz należy utrzymywać ich prawidłowe ciśnienie.

  Szczegóły podane są w podrozdziale .OPONY" rozdziału .PRZEGLĄDY I OBSŁUGA".

 • Nie należy używać opon innych niż zalecane przez SUZUKI. Na jednej osi nie wolno używać opon różnych typów lub rozmiarów. Informacje o zalecanych oponach znajdują się w rozdziale .DANE TECHNICZNE".
 • Nie wolno stosować ogumienia o zwiększonych wymiarach ani specjalnych amortyzatorów lub sprężyn zwiększających prześwit podwozia. Spowodowałoby to podniesienie środka ciężkości pojazdu oraz zmianę jego charakterystyk trakcyjnych.
 • Po przejechaniu przez wodę należy sprawdzić działanie hamulców jadąc z niewielką prędkością. Jeżeli hamulce są mniej efektywne niż zwykle, należy osuszyć je wykonując kilka hamowań przy jeździe z małą prędkością, aż odzyskają swoją zwykłą sprawność.

  Jazda w górach

  Podczas jazdy pod stromą górę pojazd może zacząć zwalniać i wykazywać brak mocy. W takim przypadku należy zredukować ...

  Przeglądy i obsługa

  Pracując przy pojeździe należy zachować jak największą ostrożność, aby zapobiec nieszczęśliwemu wypadkowi. Oto kilka w ...

  Categorie