Suzuki Baleno: Czyszczenie samochodu

Suzuki Baleno –> Pielęgnacja nadwozia –> Czyszczenie samochodu

Czyszczenie samochodu


OSTRZEŻENIE

Do czyszczenia samochodu, czy to z zewnątrz, czy wewnątrz, NIE WOLNO UŻYWAĆ łatwopalnych rozpuszczalników, takich jak rozcieńczalnik do lakierów, benzyna, benzen, ani takich środków jak wybielacze chlorkowe i silne detergenty.

Materiały takie mogą stanowić zagrożenie dla użytkownika lub pojazdu.

Czyszczenie wnętrza Tapicerka z winylowa

Przygotować roztwór mydła lub łagodnego detergentu w ciepłej wodzie. Nakładać na tapicerkę gąbką lub miękką szmatką i pozostawić na kilka minut, aby zmiękczyć brud.

Wytrzeć powierzchnię czystą wilgotną ścierką usuwając brud i środek czyszczący. Jeśli brud utrzymuje się na powierzchni, czynności powtórzyć.

Tapicerka z tkaniny

Usunąć kurz odkurzaczem. Używając roztworu delikatnego mydła, przetrzeć zabrudzone miejsca' czystą wilgotną szmatką. Aby usunąć mydło, przetrzeć ponownie tkaniną nasączoną wodą. Powtarzać aż do usunięcia plamy. W przypadku bardziej opornych zabrudzeń można stosować dostępne w handlu środki czyszczące. W takim przypadku należy ściśle przestrzegać zaleceń producenta.

Pasy bezpieczeństwa

Taśmy pasów bezpieczeństwa czyścić wodą z delikatnym mydłem. Nie używać środków wybielających ani barwiących. Mogą one osłabić tkaninę taśm.

Dywaniki podłogowe z PCV

Zwykłe zabrudzenia można usunąć z powierzchni tworzywa wodąz delikatnym mydłem.

Aby ułatwić usunięcie brudu, użyć szczotki. Po odszorowaniu brudu, dokładnie spłukać wykładzinę wodą i wysuszyć w cieniu.

Wykładzina dywanowa

Usuwać brud i ziemię jak najdokładniej przy pomocy odkurzacza. Czystą szmatą zwilżo-ną roztworem łagodnego mydła przetrzeć zabrudzone miejsca. Aby usunąć mydło przetrzeć ponownie szmatą, nasączoną wodą.

Powtarzać aż do usunięcia zabrudzeń, można również użyć dostępnego w handlu środka do czyszczenia dywanów. Używając takiego środka, należy przestrzegać instrukcji producenta.

Czyszczenie zewnętrznych powierzchni nadwozia

Utrzymywanie pojazdu w czystości jest bardzo ważne. Zaniedbanie utrzymywania czystości samochodu może spowodować odbarwienie lakieru lub korozję w różnych miejscach nadwozia.

Mycie

Mycie


OSTRZEŻENIE

 • Nigdy nie należy myć lub woskować pojazdu gdy pracuje silnik.
 • Czyszcząc podwozie i wnęki kół, należy nałożyć rękawiczki i mieć długie rękawy, gdyż występujące tam ostre krawędzie mogą pokaleczyć ręce.
 • Przed jazdą po umyciu pojazdu należy dokładnie wypróbować hamulce, aby upewnić się, że zachowały normalną skuteczność.

Myjąc pojazd, należy przestrzegać poniższych wskazówek: 1) Spłukać podwozie i wnęki kół wodą pod ciśnieniem, aby usunąć błoto i zanieczyszczenia.

Używać dużo wody.

Podczas mycia pojazdu należy unikać kierowania strumienia pary lub gorącej (ponad 80C) wody na części z tworzywa sztucznego.

2) Usunąć brud i błoto z powierzchni nadwozia bieżącą wodą. Można użyć miękkiej gąbki lub szczotki. Nie należy używać twardych materiałów, mogących porysować lakier.

3) Umyć całe nadwozie łagodnym detergentem lub środkiem do mycia nadwozi przy pomocy gąbki lub miękkiej tkaniny. Gąbka lub tkanina powinna być często nasączana roztworem myjącym.

Używając dostępnych w handlu środków do mycia nadwozi, należy przestrzegać środków ostrożności podanych przez producenta.

Nie wolno używać silnych detergentów ani ostrych mydeł.

4) Gdy brud zostanie całkowicie usunięty, należy spłukać środek myjący bieżącą wodą.

5) Po opłukaniu wytrzeć nadwozie wilgotną irchą lub tkaniną i postawić samochód w cieniu do wyschnięcia.

6) Dokładnie sprawdzić, czy nie występują uszkodzenia powierzchni lakierowanych.

Jeśli są należy je usunąć zgodnie z poniższą procedurą: a) Oczyścić starannie uszkodzone miejsca i pozostawić do wyschnięcia.

b) Wymieszać lakier i zamalować miejsca uszkodzeń delikatnymi dotknięciami małego pędzelka.

c) Zostawić "zaprawkę" do całkowitego wyschnięcia.

Nie należy korzystać z myjni automatycznej, gdy samochód wyposażony jest w tylny spojler. Ponieważ spojler wystaje ponad powierzchnię nadwozia, może zostać uszkodzony przez szczotki w myjni automatycznej.

Woskowanie

Woskowanie


Po umyciu samochodu zalecane jest woskowanie i polerowanie, poprawiające wygląd i dodatkowo konserwujące powłokę lakierniczą.

 • Należy stosować jedynie dobrej jakości środki do woskowania i pasty polerskie.
 • Przy stosowaniu wosków i past polerskich należy przestrzegać zaleceń podanych przez producenta.

  Zapobieganie korozji

  Istotne jest zwracanie szczególnej uwagi na zabezpieczenie pojazdu przed korozją. Poniżej podane są wskazówki, jak należy dbać o samoch&oa ...

  Informacje ogólne

  Numery identyfikacyjne Numer seryjny podwozia Numery seryjne podwozia i/lub silnika służą do rejestracji pojazdu. Są one także używane przez ...

  Categorie