Škoda Fabia: Zużywanie się opon

Škoda Fabia –> Wskazówki eksploatacyjne –> Koła –> Obręcze kół i opony –> Zużywanie się opon

Zużywanie się opon zależy od ciśnienia powietrza, stylu jazdy i innych czynników.

Przestrzeganie poniższych wskazówek może mieć wpływ na zużywanie się opon.

Styl jazdy

Szybkie pokonywanie zakrętów, ostre przyspieszanie i ostre hamowanie zwiększają zużycie opon.

Wyważenie kół

Koła nowego samochodu są wyważone. Mimo to podczas jazdy różne czynniki mogą spowodować ich niewyważenie. Można to odczuć przede wszystkim jako "drgania" kierownicy. W tym przypadku wyważenie kół należy zlecić specjalistycznej stacji obsługi.

Po każdej wymianie lub naprawie opony koła należy wyważyć.

Ustawienie geometrii pojazdu

Nieprawidłowe ustawienie kół z przodu lub z tyłu powoduje nadmierne zużywanie się opon i obniża bezpieczeństwo jazdy. W razie silnego zużycia opon zalecamy sprawdzenie ustawienia geometrii pojazdu przez specjalistyczną stację obsługi.

UWAGA

 • Nieprawidłowe ustawienie kół z przodu lub z tyłu wpływa negatywnie na właściwości jezdne pojazdu.
 • Nietypowe drgania lub ściąganie samochodu mogą być oznaką uszkodzenia opony. W razie przypuszczenia, że któreś koło jest uszkodzone, należy natychmiast zmniejszyć prędkość i zatrzymać się! Jeżeli z zewnątrz nie widać uszkodzeń opon, należy wolno i ostrożnie pojechać do najbliższej specjalistycznej stacji obsługi i zlecić sprawdzenie samochodu.

  Ciśnienie w oponach

  Rys. 173 Naklejka z tabelą ciśnień w oponach / pompowanie opon Zalecane wartości ciśnienia w oponach podano na naklejce z piktogramami A " rys. 173 ( ...

  Wskaźnik zużycia opony i zamiana kół

  Rys. 174 Zasada działania: bieżnik opony ze wskaźnikiem zużycia / zamiana kół Wskaźnik zużycia opony W podstawie bieżnika opony ...

  Categorie