Škoda Fabia: Kurtyny powietrzne

Rys. 11 Miejsce zamontowania kurtyn powietrznych / kurtyna powietrzna wypełniana gazem
Rys. 11 Miejsce zamontowania kurtyn powietrznych / kurtyna powietrzna wypełniana gazem

Kurtyny powietrzne zapewniają dodatkową ochronę głowy i szyi pasażerów w czasie poważniejszego zderzenia bocznego.

Kurtyny powietrzne są umieszczone po obu stronach samochodu wewnątrz, nad drzwiami " rys. 11 - A.

Po rozwinięciu poduszka powietrzna zakrywa obszar okien drzwi przednich i tylnych oraz słupki drzwi " rys. 11 - B.

Uderzenie głową o wewnętrzne elementy wyposażenia amortyzuje nadmuchana kurtyna powietrzna. Poprzez zmniejszenie obciążenia głowy, a także poprzez mniejsze nadwyrężenie ruchów głowy zmniejszają się również obciążenia przyjmowane na szyję.

UWAGA

 • W zasięgu działania kurtyn powietrznych nie powinno być żadnych przedmiotów, aby poduszki mogły się bez przeszkód rozwinąć.
 • W samochodzie na haczykach do ubrań wieszać tylko lekkie elementy odzieży. W kieszeniach odzieży nie zostawiać ciężkich ani ostrych przedmiotów.

  Ponadto do wieszania odzieży nie używać wieszaków ubraniowych.

 • Wskutek zamontowania w obszarze kurtyny powietrznej wyposażenia dodatkowego, nieprzewidzianego przez producenta, w przypadku wyzwolenia poduszek powietrznych może nastąpić znaczne ograniczenie ochronnej funkcji kurtyny powietrznej. W czasie rozwijania się uaktywnionej kurtyny powietrznej mogłoby nastąpić odrzucenie do wnętrza samochodu zamontowanych elementów wyposażenia dodatkowego i zranienie osób jadących samochodem " strona 141.
 • Jeżeli do osłon przeciwsłonecznych przymocowane są jakiekolwiek przedmioty, nie wolno odchylać osłon na szybę boczną. W razie wyzwolenia kurtyny powietrznej mogłoby dojść do zranienia jadących samochodem.
 • Między osobami jadącymi a poduszkami powietrznymi nie mogą znajdować się żadne inne osoby, zwierzęta czy przedmioty. Ponadto żadna z jadących osób nie powinna wychylać głowy przez okno ani wystawiać przez nie rąk czy dłoni.

Informacja

W pojazdach z kurtyną powietrzną na obudowie słupka B znajduje się napis


  Boczne poduszki powietrzne

  Rys. 10 Umieszczenie bocznej poduszki powietrznej w fotelu przednim / poduszka powietrzna wypełniona gazem Boczne poduszki powietrzne zapewniają pasażerom dod ...

  Wyłączanie poduszek powietrznych

  ...

  Categorie