Škoda Fabia: Informacje na temat hamowania

Škoda Fabia –> Jazda –> Ruszanie i jazda –> Hamowanie i parkowanie –> Informacje na temat hamowania

Zużycie

Zużycie klocków hamulcowych jest zależne od warunków eksploatacji i stylu jazdy.

Gdy samochód jest często używany w warunkach jazdy miejskiej lub do jazdy o charakterze sportowym, klocki hamulcowe zużywają się szybciej.

Ze względu na utrudnione warunki grubość klocków hamulcowych powinna być sprawdzana przez specjalistyczną stację obsługi również między kolejnymi terminami przeglądu okresowego.

Wilgoć i sól drogowa

Hamulce mogą działać z opóźnieniem z powodu wilgotnych, a zimą oblodzonych i pokrytych solą tarcz i klocków hamulcowych. Oczyścić i osuszyć hamulce przez kilkakrotne hamowanie

Korozja

Długie przerwy w eksploatacji oraz delikatne używanie hamulców sprzyjają korodowaniu tarcz hamulcowych i zanieczyszczaniu klocków. Oczyścić hamulce przez kilkakrotne hamowanie

Długie lub strome nachylenie

Przed wjechaniem na odcinek, na którym występuje duże nachylenie terenu lub nachylenie stanowi dłuższy odcinek drogi, zmniejszyć prędkość i włączyć niższy bieg. Dzięki temu zostanie wykorzystane hamujące działanie silnika i hamulce zostaną odciążone. Jeżeli konieczne jest dodatkowe hamowanie, nie należy hamować ciągle, lecz pulsacyjnie.

Wskazanie awaryjnego hamowania

Jeżeli podczas pełnego hamowania systemy pojazdu ocenią sytuację jako niebezpieczną dla samochodów jadących z tyłu, światła hamowania automatycznie zaczną migać.

Po wyhamowaniu samochodu do prędkości poniżej ok. 10 km/h lub po całkowitym zatrzymaniu samochodu światła hamowania przestają migać i włączają się światła awaryjne. Ponowne przyspieszenie lub ruszenie z miejsca spowoduje automatyczne wyłączenie świateł awaryjnych.

Usterka w układzie hamulcowym

Jeśli zauważą Państwo, że droga hamowania nagle się wydłużyła i trzeba głębiej wciskać pedał hamulca, możliwe, że doszło do usterki w układzie hamulcowym.

Należy jak najszybciej udać się do specjalistycznej stacji obsługi, jadąc szczególnie ostrożnie, gdyż nie wiadomo, jaki zakres ma uszkodzenie układu.

Niski poziom płynu hamulcowego

Gdy poziom płynu hamulcowego jest za niski, układ hamulcowy może nie działać prawidłowo. Poziom płynu hamulcowego jest kontrolowany elektronicznie " strona 33,  Układ hamulcowy.

Wspomaganie hamulców

Urządzenie wspomagające zwiększa siłę, z jaką jest naciskany pedał hamulca.

Wspomaganie hamulców działa tylko wtedy, gdy silnik pracuje.

UWAGA

Przyhamowanie w celu osuszenia i oczyszczenia tarcz hamulcowych można wykonywać tylko wtedy, gdy pozwalają na to warunki drogowe. Nie wolno powodować zagrożenia bezpieczeństwa ruchu drogowego

    Hamowanie i parkowanie

    UWAGA Gdy silnik nie pracuje, do hamowania trzeba użyć dużo większej siły - ryzyko wypadku! Podczas hamowania pojazdem z ręczną skrzyn ...

    Hamulec ręczny

    Rys. 125 Hamulec ręczny Hamulec ręczny służy do zabezpieczenia pojazdu przed niepożądanym ruszeniem po zatrzymaniu lub zaparkowaniu pojazdu. Za ...

    Categorie