Škoda Fabia: Holowanie samochodu

Rys. 189 Linka holownicza pleciona / linka holownicza skręcana
Rys. 189 Linka holownicza pleciona / linka holownicza skręcana

Do holowania należy używać plecionej linki holowniczej " rys. 189 - A.

Podczas holowania przestrzegać następujących wskazówek.

Samochody z ręczną skrzynią biegów można holować za pomocą holu sztywnego lub linki holowniczej albo z podniesioną przednią lub tylną osią.

Samochody z automatyczną skrzynią biegów można holować za pomocą holu sztywnego lub linki holowniczej albo z podniesioną przednią osią. Gdyby samochód był holowany z uniesionymi tylnymi kołami, nastąpiłoby uszkodzenie automatycznej skrzyni biegów! W miarę możliwości holować pojazd z pracującym silnikiem, a co najmniej z włączonym zapłonem.

Kierowca ciągnącego samochodu

  • Podczas ruszania delikatnie operować sprzęgłem lub, w przypadku automatycznej skrzyni biegów, bardzo ostrożnie dodawać gazu.
  • Rozpocząć jazdę dopiero po naprężeniu linki.

Maksymalna prędkość holowania wynosi 50 km/h.

Kierowca ciągniętego samochodu

  • Włączyć zapłon, tak aby kierownica nie była zablokowana i aby można było używać kierunkowskazów, wycieraczek i spryskiwaczy
  • Wyłączyć bieg lub, w przypadku automatycznej skrzyni biegów, ustawić dźwignię sterującą w położeniu N.

Wspomaganie hamulców i wspomaganie kierownicy działają tylko wtedy, gdy pracuje silnik. Gdy silnik nie pracuje, pedał hamulca trzeba naciskać z dużo większą siłą, dużo trudniej też obracać kierownicą.

Należy uważać, aby podczas holowania linka była cały czas naprężona.

Wskazówki ogólne dotyczące holowania

Obaj kierowcy powinni być świadomi, jakie problemy mogą napotkać w czasie holowania. Niedoświadczony kierowca nie powinien ani holować, ani być holowany.

Jeśli normalne holowanie nie jest możliwe lub gdy odległość holowania jest większa niż 50 km, samochód należy przewieźć na specjalnym holowniku lub przyczepie.

Jeśli w skrzyni biegów nie ma już oleju, samochód może być holowany tylko z podniesioną osią przednią albo na specjalnym holowniku lub przyczepie.

Podczas holowania lub zaciągania linka holownicza powinna być elastyczna, co chroni oba samochody. Dlatego powinno się używać wyłącznie linek z włókna sztucznego lub innego materiału o porównywalnej elastyczności.

Linkę holowniczą lub hol sztywny zaczepiać tylko do przewidzianych do tego uch holowniczych " strona 181 lub " strona 182 bądź do zdejmowanej główki zaczepu holowniczego " strona 131.

UWAGA

  • Podczas holowania zwiększyć ostrożność.
  • Do holowania nie używać skręcanej linki holowniczej " rys. 189 - B, ucho holownicze mogłoby się wykręcić z pojazdu - ryzyko wypadku.
  • Linka holownicza nie może być skręcona - ryzyko wypadku.

OSTROŻNIE

  • Nie uruchamiać silnika przez holowanie - grozi uszkodzeniem silnika! Do pomocy w uruchomieniu silnika można użyć akumulatora innego samochodu " strona 179, Rozruch awaryjny.
  • Podczas manewrów holowniczych na nieutwardzonej nawierzchni zawsze występuje ryzyko, że elementy mocujące zostaną przeciążone i uszkodzone.

Informacja

Najlepiej używać linek holowniczych z oferty oryginalnych akcesoriów ŠKODA dostępnych u autoryzowanych partnerów ŠKODA.

Rozruch awaryjny

Jeśli silnika nie można uruchomić z powodu rozładowania akumulatora, do uruchomienia samochodu można użyć akumulatora innego pojazdu UWAGA ...

Ucho holownicze przednie

Rys. 190 Zdejmowanie osłony / montaż ucha holowniczego Zdejmowanie / zakładanie osłony Nacisnąć osłonę zgodnie z kierunkiem strza&# ...

Categorie