Peugeot 208: Zestawienie kontrolek świetlnych

Peugeot 208 –> Przyrządy pokładowe –> Zestawienie kontrolek świetlnych

Kontrolki świetlne

 •  stanu czuwania: informujące o włączeniu odnośnej funkcji,
 •  bezpieczeństwa: sygnalizujące prewencyjnie usterkę albo zaistniały alarm.

Po włączeniu zapłonu

Niektóre kontrolki alarmowe włączają się na kilka sekund w momencie włączenia zapłonu.

Po uruchomieniu silnika kontrolki te powinny zgasnąć.

Jeżeli świecą się przez cały czas, należy przed ruszeniem sprawdzić w tabeli znaczenie danego alarmu.

Ostrzeżenia powiązane

Zapaleniu się niektórych kontrolek może towarzyszyć sygnał dźwiękowy i komunikat na wyświetlaczu w zestawie wskaźników lub na ekranie wielofunkcyjnym.

Kontrolka może zaświecić się na stałe lub migać.

Niektóre kontrolki mogą posiadać dwa tryby sygnalizacji. Tylko na podstawie związku sygnału kontrolki ze stanem pracy samochodu można stwierdzić, czy jest to sytuacja normalna lub czy pojawiła się usterka.Kontrolka

Stan

Przyczyna

Działania / Uwagi

Hamulec postojowy na stałe. Hamulec postojowy jest zaciągnięty lub nie do końca zwolniony. Trzymając nogę na pedale hamulca, zwolnić hamulec postojowy, aby kontrolka zgasła.

Przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Dodatkowe informacje na temat hamulca postojowego znajdują się w odpowiedniej rubryce.

Stopa na hamulcu na stałe. Pedał hamulca powinien być wciśnięty. W przypadku sterowanej skrzyni biegów nacisnąć pedał hamulca, aby uruchomić silnik (dźwignia w położeniu N).

W przypadku automatycznej skrzyni biegów przed zwolnieniem hamulca postojowego nacisnąć pedał hamulca przy pracującym silniku, aby odblokować dźwignię i przesunąć ją z położenia P.

Jeżeli hamulec postojowy zostanie zwolniony bez naciskania pedału hamulca, kontrolka pozostanie zapalona.

miga. W przypadku sterowanej skrzyni biegów, jeżeli samochód jest za długo przytrzymywany na wzniesieniu za pomocą pedału przyspieszenia, sprzęgło się przegrzewa. Użyć pedału hamulca i/lub hamulca postojowego.

Świece żarowe - diesel na stałe. Klucz znajduje się w położeniu 2 (zapłon) w stacyjce. Przed rozruchem zaczekać na zgaśnięcie kontrolki.

Czas świecenia kontrolki zależy od warunków klimatycznych (do około 30 sekund w ekstremalnych warunkach klimatycznych).

Jeżeli silnik nie ruszy, włączyć ponownie stacyjkę i znów zaczekać na zgaśnięcie kontrolki, a potem uruchomić silnik.

Stopa na pedale sprzęgła na stałe. W przypadku systemu Stop & Start, w trybie STOP przejście do trybu START nie nastąpi, gdyż pedał sprzęgła nie został naciśnięty do końca. Należy całkowicie rozłączyć sprzęgło (wcisnąć pedał), aby umożliwić przejście silnika do trybu START

Stop & Start na stałe. Funkcja Stop & Start przełączyła silnik w tryb STOP wskutek zatrzymania samochodu (czerwone światło, znak stop, korki...). Kontrolka gaśnie i silnik rusza automatycznie w trybie START, gdy tylko kierowca chce odjechać
miga przez kilka sekund, a potem gaśnie. Tryb STOP jest chwilowo niedostępny.

lub Tryb START włączył się automatycznie.

Więcej informacji na temat systemu Stop & Start zawiera odpowiednia rubryka

Automatyczna praca wycieraczek na stałe. Przełącznik wycieraczek jest naciśnięty do dołu. Funkcja automatycznej pracy wycieraczek przedniej szyby jest włączona.

Aby wyłączyć funkcję automatycznej pracy wycieraczek, nacisnąć przełącznik do dołu albo ustawić przełącznik wycieraczek w innym położeniu.

System poduszki powietrznej pasażera na stałe. Przełącznik w schowku znajduje się w położeniu "OFF".

Czołowa poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona.

Można zainstalować fotelik dziecięcy "tyłem do kierunku jazdy", z wyjątkiem przypadku wadliwego działania poduszki powietrznej (świeci kontrolka ostrzegawcza poduszek powietrznych).

Aby włączyć czołową poduszkę powietrzną pasażera, należy ustawić przełącznik w położeniu "ON".

w tym wypadku nie należy montować fotelika dziecięcego "tyłem do kierunku jazdy".

STOP na stałe, powiązana z inną kontrolką Jest powiązana z ciśnieniem oleju silnikowego lub temperaturą płynu chłodzącego. Należy koniecznie zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

Serwisowa na stałe, powiązana z inną kontrolką Pojawienie się poważnych usterek Zapoznać się z rubryką dotyczącą kontrolki i jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.
na stałe, powiązana z komunikatem (w przypadku obecności wyświetlacza). Pojawienie się usterek nie powiązanych z żadną kontrolką. Zidentyfikować usterkę, sprawdzając komunikat wyświetlony na ekranie (w przypadku obecności wyświetlacza), i zapoznać się z odpowiednią rubryką:
 •  alarm poziom oleju silnikowego,
 •  ryzyko zatkania filtra cząstek stałych (diesel),
 •  poziom dodatku do oleju napędowego (diesel z filtrem cząstek stałych).

W każdym wypadku bezwzględnie skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub warsztatem specjalistycznym.


Układ hamulcowy na stałe. Duży spadek poziomu płynu hamulcowego w układzie hamulcowym. Należy zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Uzupełnić poziom płynem zalecanym przez PEUGEOT.

Jeżeli problem nadal występuje, sprawdzić układ w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

na stałe, powiązana z kontrolką ABS. Usterka elektronicznego rozdzielacza siły hamowania (REF). Należy zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Przeprowadzić kontrolę w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

Temperatura maksymalna płynu chłodzącego na stałe, wskazówka w czerwonej strefie. Zbyt wysoka temperatura w układzie chłodzenia. Należy koniecznie zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Przed dolaniem płynu, jeśli to konieczne, należy poczekać na ostygnięcie silnika.

Jeżeli problem nie zniknie, skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

System zapobiegający zablokowaniu kół (ABS) na stałe. Usterka systemu zapobiegającego zablokowaniu kół. Pojazd zachowuje hamowanie klasyczne.

Kontynuować ostrożnie jazdę z umiarkowaną prędkością i jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

Dynamiczna kontrola stabilności (CDS/ASR) miga. Uruchomienie regulacji CDS/ASR. System optymalizuje działanie układu napędowego i poprawia stabilność kierunkową pojazdu w przypadku utraty przyczepności lub toru jazdy.
na stałe. Usterka systemu CDS/ASR. Sprawdzić w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

Układ kierowniczy ze wspomaganiem na stałe. Usterka wspomagania układu kierowniczego. Prowadzić ostrożnie i w sposób łagodny.

Sprawdzić działanie w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

System autodiagnostyki silnika na stałe. Usterka układu czystości spalin. Kontrolka powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, skontaktować się szybko z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

miga. Usterka systemu kontroli silnika. Ryzyko zniszczenia katalizatora.

Sprawdzić w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

na stałe, powiązana z kontrolką SERWISOWĄ. Mniejsza usterka silnika. Sprawdzić w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

na stałe, powiązana z kontrolką STOP. Poważna usterka silnika. Należy bezwzględnie zatrzymać się z zachowaniem bezpieczeństwa.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

Dodatek AdBlue (Diesel BlueHDi) na stałe, z chwilą włączenia stacyjki, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem podającym pozostały przebieg. Możliwy przebieg zawiera się pomiędzy 600 i 2400 km. Należy szybko uzupełnić zapas dodatku AdBlue: skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT albo z warsztatem specjalistycznym lub wykonać tę operację samemu.
miga, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem podającym możliwy pozostały przebieg. Możliwy przebieg zawiera się pomiędzy 0 i 600 km. Należy koniecznie uzupełnić dodatek AdBlue, aby uniknąć awarii: skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT albo z warsztatem specjalistycznym lub wykonać tę operację samemu.
miga, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem sygnalizującym zakaz rozruchu. Zbiornik dodatku AdBlue jest pusty: przepisowa blokada rozruchu uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika. Aby móc ponownie uruchomić silnik, należy koniecznie uzupełnić zapas dodatku AdBlue: skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT albo z warsztatem specjalistycznym lub wykonać tę operację samemu.

Należy koniecznie wlać do zbiornika dodatku minimum 3,8 litra dodatku AdBlue.

Układ czystości spalin SCR (Diesel BlueHDi) na stałe, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami SERVICE i systemu autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Wykryto usterkę układu czystości spalin SCR. Ten alarm znika, gdy tylko poziom emisji zanieczyszczeń w spalinach będzie znów prawidłowy.
miga, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami SERVICE i systemu autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem informującym o pozostałym możliwym przebiegu. Po potwierdzeniu usterki układu czystości spalin będzie można przejechać maksymalnie 1100 km przed włączeniem się blokady rozruchu. Skontaktować się możliwie jak najszybciej z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym, aby uniknąć awarii.
miga, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami SERVICE i systemu autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Przekroczona dopuszczalna granica przebiegu po potwierdzeniu usterki układu czystości spalin: blokada rozruchu uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika. Aby móc ponownie uruchomić silnik, należy koniecznie skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT albo z warsztatem specjalistycznym.

Minimalny poziom paliwa na stałe, wskazówka w czerwonej strefie. W zbiorniku znajduje się około 5 litrów paliwa.

Od tego momentu kierowca kontynuuje jazdę na rezerwie paliwa

Należy bezwzględnie uzupełnić poziom paliwa, aby uniknąć unieruchomienia silnika.

Kontrolka ta zapala się przy każdym włączeniu stacyjki, dopóki nie zostanie dolana wystarczająca ilość paliwa.

Pojemność zbiornika: około 50 litrów.

Nigdy nie doprowadzać do unieruchomienia silnika z powodu braku paliwa, może to spowodować uszkodzenie układu oczyszczania spalin i wtryskowego

miga, wskazówka w czerwonej strefie. W zbiorniku pozostało bardzo mało paliwa.

Ciśnienie oleju silnikowego na stałe. Usterka układu smarowania silnika Należy koniecznie zatrzymać pojazd z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

Ładowanie akumulator a* na stałe. Usterka układu ładowania akumulatora (zabrudzone lub poluzowane zaciski, luźny lub zerwany pasek alternatora...). Kontrolka powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

Niskie ciśnienie w ogumieniu na stałe. Niewystarczające ciśnienie w jednym lub w kilku kołach Jak najszybciej sprawdzić ciśnienie w ogumieniu.

Kontrola musi być wykonana na zimno.

miga, a potem świeci na stałe, równocześnie z kontrolką serwisową System nadzoru ciśnienia w ogumieniu jest uszkodzony albo w jednym z kół nie wykryto czujnika Wykrywanie zbyt niskiego ciśnienia nie jest już zapewnione.

Zlecić sprawdzenie systemu przez ASO sieci PEUGEOT albo przez warsztat specjalistyczny

Otwarte drzwi na stałe, powiązana z komunikatem wskazującym otwarty element, przy prędkości poniżej 10 km/h. Drzwi lub bagażnik są otwarte Zamknąć odpowiedni element
na stałe, powiązana z komunikatem wskazującym otwarty element i sygnałem dźwiękowym, przy prędkości powyżej 10 km/h.

Niezapięte / odpięte pasy bezpieczeństwa na stałe, potem miga wraz z narastającym sygnałem dźwiękowym. Pas bezpieczeństwa nie jest zapięty lub został odpięty. Pociągnąć pas i włożyć klamrę do zaczepu pasa.

Poduszki powietrzne zapalona czasowo. Zapala się na kilka sekund i gaśnie po włączeniu zapłonu. Powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, skontaktować się z ASO sieci PEUGEOT lub z warsztatem specjalistycznym.

na stałe. Usterka jednego z układów poduszek powietrznych lub napinaczy pirotechnicznych pasów bezpieczeństwa. Sprawdzić w ASO sieci PEUGEOT lub w warsztacie specjalistycznym.

Kontrolka lewego kierunkowskazu Miga + brzęczyk. Przełącznik oświetlenia przestawiony w dół. Przy zmianie pasa ruchu.
Kontrolka prawego kierunkowskazu Miga + brzęczyk. Przełącznik oświetlenia przestawiony w górę.
Światła pozycyjne na stałe. Przełącznik oświetlenia w pozycji "Światła pozycyjne". Ręczne włączanie świateł lub w trybie automatycznym
Światła mijania na stałe. Przełącznik oświetlenia w pozycji "Światła mijania".
Światła drogowe na stałe. Przełącznik oświetlenia pociągnięty do siebie. Pociągnąć przełącznik, aby wrócić do świateł mijania
Reflektory przeciwmgłowe przednie na stałe. Przednie reflektory przeciwmgłowe są włączone za pomocą pierścienia przełącznika świateł Obrócić pierścień przełącznika świateł jeden raz do tyłu, aby wyłączyć reflektory przeciwmgłowe
Światło przeciwmgłowe tylne na stałe. Tylne światło przeciwmgłowe jest włączone za pomocą pierścienia przełącznika świateł. Obrócić pierścień przełącznika świateł do tyłu, aby wyłączyć światło przeciwmgłowe.

 

Więcej informacji na temat dodatku AdBlue i jego uzupełniania zawiera odpowiednia rubryka.

  Zestawy wskaźników

  Obrotomierz Obrotomierz (x 1000 obr./min lub rpm), skala w zależności od silnika (benzynowy lub diesel). Wskaźnik Wskaźnik temperatury pły ...

  Temperatura wody w silniku

  Jeżeli przy pracującym silniku wskazówka znajduje się:  w strefie A, temperatura płynu chłodzącego jest odpowiednia,  w ...

  Categorie