Mercedes-Benz Klasa B: Wprowadzenie

Prawidłowo zapięty pas bezpieczeństwa redukuje w razie zderzenia lub dachowania najbardziej skutecznie przemieszczanie się pasażera. Ogranicza to ryzyko doznania obrażenia o elementy wnętrza pojazdu lub wyrzucenie z pojazdu. Poza tym pas bezpieczeństwa utrzymuje zapiętego nim pasażera we właściwej pozycji w stosunku do aktywowanej poduszki powietrznej.

System pasów bezpieczeństwa stanowią

 • pasy bezpieczeństwa
 • napinacze przednich pasów bezpieczeństwa i tylnych, zamontowanych po bokach
 • ogranicznik siły naciągu przednich pasów bezpieczeństwa i tylnych, zamontowanych po bokach

Jeśli pas bezpieczeństwa jest wysuwany szybko lub gwałtownie z wylotu pasa, następuje zablokowanie zwijacza pasa. Taśmy pasa nie można wtedy wysunąć.

Napinacz pasa bezpieczeństwa napina w razie zderzenia pas bezpieczeństwa, aby przylegał on ściśle do ciała. Nie ciągnie on jednak pasażerów w kierunku oparcia.

Napinacz pasa bezpieczeństwa nie koryguje poza tym nieprawidłowej pozycji siedzenia lub przebiegu źle zapiętego pasa bezpieczeństwa.

Ograniczniki siły naciągu zmniejszają obciążenia wywierane przez taśmę pasa na pasażerów.

Ograniczniki siły naciągu pasów bezpieczeństwa foteli przednich są dostosowane do przednich poduszek powietrznych, które przejmują część sił spowalniających. W wyniku tego siły oddziaływające na pasażerów w razie wypadku mogą zostać zredukowane.

Wskazówka

Jeśli fotel pasażera nie jest zajęty, nie należy umieszczać klamry pasa bezpieczeństwa w zaczepie fotela pasażera. W przeciwnym razie w razie wypadku może dojść do aktywacji napinacza pasa bezpieczeństwa i należy go wymienić.

  Pasy bezpieczeństwa

  ...

  Ważne zasady bezpieczeństwa

  OSTRZEŻENIE Nieprawidłowo założony pas bezpieczeństwa nie spełnia przewidzanych funkcji ochronnych. Ponadto nieprawidłowo zało ...

  Categorie