Fiat Idea: Przednie poduszki air bag

Fiat Idea –> Bezpiieczeństwo –> Przednie poduszki air bag

Samochód wyposażony jest w przednią poduszkę powietrzną dla kierowcy i pasażera i window bag (system ochrony głowy), na zamówienie może być wyposażony w boczne przednie poduszki powietrzne (side bag); Poduszki powietrzne przednie (kierowcy i pasażera) chronią siedzących na miejscach przednich w przypadku zderzeń czołowych o średnio-dużej energii, za pomocą rozłożenia się poduszki pomiędzy siedzącymi i kierownicą lub deska rozdzielczą.

Brak uruchomienia poduszek powietrznych w innych typach zderzeń (boczne, tylne, wywrócenie się samochodu itp) nie oznacza nieprawidłowego działania systemu.

W przypadku zderzenia czołowego centralka elektroniczna uaktywnia, gdy jest to konieczne, napełnianie poduszek. Poduszki napełnią się natychmiast, stanowiąc ochronę pomiędzy siedzącymi z przodu a elementami mogącymi spowodować poważne obrażenia; natychmiast potem poduszki się opróżniają.

Przednie poduszki powietrzne (kierowcy i pasażera) nie zastępują pasów bezpieczeństwa, ale uzupełnią użycie pasów bezpieczeństwa, które zalecamy zawsze zapinać jak przewidują przepisy w Europie oraz w większości krajów pozaeuropejskich.

W przypadku zderzenia samochodu osoba, która nie zapięła pasa bezpieczeństwa, może uderzyć o poduszkę w fazie jej otwierania. W tej sytuacji ochrona oferowana przez poduszkę powietrzną jest dużo mniejsza.

Poduszki powietrzne przednie mogą nie uaktywnić się w następujących przypadkach:

 •  zderzenia czołowego z przedmiotami łatwo deformowanymi, które nie obejmują powierzchni przedniej samochodu (np. uderzenie błotnikiem o bariery ochronne, zaspy śnieżne lub lodowe itp.);
 •  wjechanie samochodu pod inny pojazd lub pod barierę ochronną (np. pod ciężarówkę lub pod bariery ochronne na autostradzie ); w takich przypadkach nie ma innej dodatkowej ochrony w stosunku do pasów bezpieczeństwa i w konsekwencji ich aktywacja byłaby nie potrzebna. Brak aktywacji poduszek w tych przypadkach nie oznacza na niewłaściwe funkcjonowanie systemu.

Poduszki powietrzne przednie po stronie kierowcy i pasażera są zaprojektowane i tak ustawione aby zwiększyć ochronę siedzącym na miejscach przednich, którzy zapną pasy bezpieczeństwa.

Ich objętość w momencie maksymalnego napełnienia wypełnia większą część przestrzeni pomiędzy kierownicą i kierowcą i pomiędzy deską rozdzielczą i pasażerem.

PRZEDNIA PODUSZKA POWIETRZNA PO STRONIE KIEROWCY rys. 17

PRZEDNIA PODUSZKA POWIETRZNA PO STRONIE KIEROWCY


Składa się z poduszki wypełniającej się natychmiast umieszczonej w odpowiednim gnieździe w środku w kierownicy.

PRZEDNIA PODUSZKA POWIETRZNA PO STRONIE PASAŻERA rys. 18

PRZEDNIA PODUSZKA POWIETRZNA PO STRONIE PASAŻERA


Składa się z poduszki wypełniającej się natychmiast, umieszczonej w wnęce A umieszczonej w desce rozdzielczej i posiada objętość większą niż poduszka po stronie kierowcy.

W przypadku zderzeń o niskiej energii (dla których wystarczy przytrzymanie wywierane pasami bezpieczeństwa) poduszki powietrzne nie uruchomią się. Dlatego zawsze konieczne jest użycie pasów bezpieczeństwa, które w razie zderzenia bocznego zapewniają prawidłową pozycję siedzącego, zapobiegając przesunięciu się w przypadku nawet bardzo silnego zderzenia.

UWAGA Nie naklejać naklejek lub innych przedmiotów na kierownicę, w strefie A-rys. 18 poduszki powietrznej pasażera lub na boczne poszycie dachu. Nie umieszczać przedmiotów na desce rozdzielczej po stronie pasażera ponieważ mogą utrudnić prawidłowe rozłożenie się poduszki powietrznej pasażera spowodować poważne obrażenia siedzących w samochodzie.

 

UWAGA DUŻE NIEBEZPIECZEŃSTWO: Przy aktywnej poduszce powietrznej po stronie pasażera nie umieszczać na siedzeniu przednim fotelika z dzieckiem w kołysce zwróconej przeciwnie do kierunku jazdy. Aktywacja poduszki powietrznej w przypadku zderzenia może spowodować śmiertelne obrażenia przewożonego dziecka.

 

UWAGA W
samochodzie wyposażonym w poduszkę powietrzną przednią pasażera koniecznie wyłączyć ją gdy fotelik dla dziecka zostanie umieszczony na siedzeniu przednim.

Ponadto siedzenia pasażera powinno być przesunięte jak najdalej do tyłu, aby uniknąć ewentualnego kontaktu fotelika z dzieckiem z deską rozdzielczą.

Zaleca się, aby dla zwiększenia ochrony dorosłych, uaktywnić ponownie natychmiast poduszkę powietrzną, gdy przewożenia dziecka nie będzie już konieczne.

DEZAKTYWACJA MANUALNA PODUSZKI POWIETRZNEJ PRZEDNIEJ PO STRONIE PASAŻERA I BOCZNEJ (Side Bag - dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)

W przypadku absolutnie koniecznym przewożenia dziecka na siedzeniu przednim, jest możliwa dezaktywacja poduszek powietrznych po stronie pasażera przedniej i bocznej chroniącą klatkę piersiową (Side Bag) (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano).

Lampka sygnalizacyjna w zestawie
wskaźników będzie się świecić aż do reaktywacji przedniej poduszki powietrznej po stronie pasażera i bocznej poduszki chroniącej klatkę piersiową (Side Bag) (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano).

UWAGA Aby dezaktywować manualnie poduszki powietrzne po stronie pasażera przednią i boczną (side Bag) (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) patrz "Deska rozdzielcza i sterowanie", w rozdziale "Wyświetlacz wielofunkcyjny rekonfigurowany".

  Przygotowanie do montażu fotelika "isofix universale"

  (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) Samochód przystosowany jest do montażu fotelików typu Isofix Universale, nowy zunifikowany system europejski do ...

  Poduszki powietrzne boczne (side bag - window bag)

  (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) SIDE BAG rys. 19 (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano) Składa się z poduszki, wypełniającej się ...

  Categorie