Fiat Idea: Napinacze pasów bezpieczeństwa

Fiat Idea –> Bezpiieczeństwo –> Napinacze pasów bezpieczeństwa

Aby zapewnić skuteczniejsze działanie pasów bezpieczeństwa samochód wyposażony jest w napinacze pasów bezpieczeństwa, które w trakcie gwałtownego zderzenia czołowego cofają o kilka centymetrów taśmę pasa gwarantując w ten sposób dokładne przyleganie taśmy pasa do ciała, zanim rozpocznie się akcja "wyrzucania" z samochodu.

Uaktywnienie napinacza rozpoznawalne jest zablokowaniem zwijacza; taśma pasa bezpieczeństwa nie wysuwa się dalej.

OSTRZEŻENIE Aby zapewnić maksymalnie pewne działanie napinacza pasa, ustawić taśmę pasa w taki sposób aby ściśle przylegała do klatki piersiowej i do bioder.

Po uruchomieniu napinacza wydziela się niewielka ilość dymu. Dym ten nie jest szkodliwy i nie oznacza pożaru.

Napinacz pasa nie wymaga żadnej obsługi ani smarowania.

Jakakolwiek zmiany warunków oryginalnego napinacza uszkodzi skuteczność.

Jeżeli w wyniku nieprzewidzianych zdarzeń (powodzie, sztormy itp.) napinacz pasa zostanie zalany wodą i błotem, należy bezwzględnie go wymienić.

UWAGA Napinacz pasa bezpieczeństwa jest jednorazowego użytku. Po uaktywnieniu napinacza zwrócić się do ASO Fiat aby go wymienić.

Aby poznać trwałość urządzenia patrz tabliczka znajdująca się na wewnątrz schowka górnego po stronie pasażera: gdy zbliża się ten okres zwrócić się do ASO Fiat, aby wymienić urządzenie.

 

Interwencje, które powodują uderzania, wibracje lub nagrzanie (powyżej 100C przez maksymalnie 6 godzin) w obrębie napinacza mogą spowodować jego uszkodzenie lub uaktywnienie: natomiast w takich przypadkach jak wibracje i uderzenia wywołane najechaniem na przeszkody na drodze, krawężniki, dziury w jezdni itp. nie spowodują jego uaktywnienia. W razie wątpliwości zwrócić się do ASO Fiat.

OGRANICZNIKI OBCIĄŻEŃ

Aby zwiększyć ochronę pasażerom w przypadku kolizji, zwijacze przednich pasów bezpieczeństwa wyposażone są w urządzenia które umożliwiają odpowiednią regulację siły działającej na klatkę piersiową i na ramię podczas akcji zatrzymywania przez pas w przypadku zderzenia czołowego.

OGÓLNE UWAGI O UŻYWANIU PASÓW BEZPIECZEŃSTWA

Kierowca samochodu (oraz wszyscy pasażerowie samochodu) obowiązani są przestrzegać przepisów lokalnych dotyczących stosowania pasów bezpieczeństwa.

Przed rozpoczęciem jazdy zapiąć zawsze pasy bezpieczeństwa.

Użycie pasów bezpieczeństwa jest konieczne również przez kobiety w ciąży: także dla niej i dla dziecka ryzyko obrażeń w przypadku zderzenia jest znaczenie większe jeżeli nie zapnie pasa.

OGÓLNE UWAGI O UŻYWANIU PASÓW BEZPIECZEŃSTWA


Kobiety w ciąży powinny ustawić dolną część taśmy pasa dużo niżej, tak aby przechodziła przez miednicą i pod brzuchem rys. 7.

UWAGA Taśma pasa nie może być poskręcana.

Górna część pasa powinna przechodzić nad plecami i przecinać po przekątnej klatkę piersiową.

Dolna część pasa powinna przylegać do bioder a nie do brzucha pasażera. Nie stosować zaczepów, zapinek itp., które mogą spowodować nieprawidłowe przyleganie taśmy pasa do ciała.

OGÓLNE UWAGI O UŻYWANIU PASÓW BEZPIECZEŃSTWA


UWAGA Aby ochrona była maksymalnie skuteczna, ustawić oparcie siedzenia w położeniu prawidłowym, oprzeć się dobrze o oparcie i zapiąć pas tak aby przylegał do klatki piersiowej i do bioder. Zapinać zawsze pasy bezpieczeństwa, tak na siedzeniach przednich jak i na tylnych! Podróżowanie bez zapiętych pasów zwiększa ryzyko obrażeń lub śmierci w razie zderzenia.

 

UWAGA Bezwzględnie zabrania się demontować lub naprawiać komponentów pasów bezpieczeństwa i napinaczy. Jakakolwiek ingerencja może być wykonywana wyłącznie przez autoryzowanego specjalistę.

Zwrócić się zawsze do ASO Fiat.

OGÓLNE UWAGI O UŻYWANIU PASÓW BEZPIECZEŃSTWA


UWAGA Jeżeli pas bezpieczeństwa został mocno przeciążony np.

podczas kolizji, powinien być całkowicie wymieniony razem z mocowaniami, śrubami mocującymi oraz z napinaczem pasa; nawet jeżeli nie przedstawia widocznych uszkodzeń, ponieważ stracił swoje własności wytrzymałościowe.

 

UWAGA Poszczególny pas powinien być użyty tylko przez jedną osobę: nie przewozić dziecka na kolanach siedzącego, używając pas bezpieczeństwa dla ochrony obojga.

Ogólnie nie zapinać pasem żadnego przedmiotu z pasażerem.

JAK UTRZYMAĆ ZAWSZE W SPRAWNOŚCI PASY BEZPIECZEŃSTWA

 •  używać zawsze pasów z taśmą dobrze rozciągniętą, nie poskręcaną; upewnić się czy taśma pasa wysuwa się swobodnie bez zacięcia;
 •  W wyniku poważnej kolizji, wymienić pas bezpieczeństwa, nawet jeżeli pozornie wydaje się nieuszkodzony. Wymienić także pas w przypadku aktywacji napinacza pasa bezpieczeństwa;
 •  Aby oczyścić pas, umyć ręcznie wodą i neutralnym mydłem, wypłukać i pozostawić w cieniu do wyschnięcia. Nie stosować mocnych detergentów wybielających lub barwiących oraz jakichkolwiek substancji chemicznych, które mogłyby osłabić włókno taśmy;
 •  Unikać zamoczenia zwijaczy pasów bezpieczeństwa: ich poprawne działanie jest gwarantowane tylko jeżeli nie przedostała się do nich woda.
 •  Wymienić pas jeżeli przedstawia oznaki zniszczenia lub przecięcia.

  Stosowanie pasa bezpieczeństwa miejsca środkowego tylnego (dla wersji/rynków, gdzie przewidziano)

  Pas wyposażony jest w podwójny zaczep i podwójny uchwyt mocujący. Aby dostosować użycie pasa, wysunąć przelotkę z gniazda H i ...

  Bezpieczne przewożeniedzieci

  Aby zwiększyć bezpieczeństwo w razie zderzenia wszyscy pasażerowie powinni podróżować w pozycji siedzącej i stosować odpowiednie s ...

  Categorie