Toyota Yaris: Zalecenia dotyczące obręczy kół ze stopów lekkich (w niektórych wersjach)

Toyota Yaris –> Obsługa techniczna i konserwacja –> Czynnoźci serwisowe do wykonania we własnym zakresie –> Obręcze kół –> Zalecenia dotyczące obręczy kół ze stopów lekkich (w niektórych wersjach)

  • Należy używać wyłącznie nakrętek mocujących i narzędzi Toyoty przeznaczonych do obręczy kół ze stopów lekkich.
  • Przy przekładaniu (rotacji), naprawie lub wymianie kół należy po przejechaniu 1600 km sprawdzić, czy nakrętki mocujące są prawidłowo dokręcone.
  • Przy korzystaniu z łańcuchów przeciwpoźlizgowych należy uważać, aby nie uszkodzić obręczy kół.
  • Do wyważania kół należy stosować wyłącznie oryginalne ciężarki równoważące lub odpowiadające im jakoźcią zamienniki, a do ich zamocowania używać młotka z tworzywa lub gumowego.

Podczas usuwania osłony obręczy koła (wersje ze stalowymi obręczami kół lub wersje wyposażone w awaryjny zestaw naprawczy do ogumienia)

Usuwając osłonę obręczy koła należy użyć specjalnego zaczepu do zdejmowania osłony obręczy koła.


Podczas wymiany kół (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)

Samochód ten wyposażony jest w układ monitorowania ciźnienia w ogumieniu, który na podstawie sygnałów z czujników w zaworach i przekaźników sygnału (z wyjątkiem koła zapasowego [włącznie z dojazdowym kołem zapasowym]) ostrzega o spadku ciźnienia w oponach, zanim dojdzie do poważniejszych zagrożeń. Po wymianie kół należy zamontować zawory z czujnikami ciźnienia i przekaźnikami sygnału


Wymiana obręczy kół

  • Nie wolno stosować obręczy kół o rozmiarze innym niż zalecany w niniejszej instrukcji obsługi, ponieważ może to doprowadzić do utraty kontroli nad samochodem.
  • Nie należy zakładać dętek do nieszczelnej obręczy koła przeznaczonej do opon bezdętkowych. Może to doprowadzić do wypadku, w wyniku którego może dojźć do źmierci lub poważnych obrażeń ciała.

Przykręcanie nakrętek koła

  • Przykręcając nakrętki koła, należy upewnić się, że założone są one powierzchnią stożkową skierowaną w stronę koła. Zakładając nakrętki koła powierzchnią stożkową skierowaną na zewnątrz, istnieje ryzyko uszkodzenia lub odpadnięcia koła w czasie jazdy, co może doprowadzić do wypadku, w wyniku którego może dojźć do źmierci lub poważnych obrażeń ciała.

  • Nie wolno smarować ani oliwić nakrętek i źrub mocujących koło.

    Olej lub smar mogą umożliwić zbyt mocne dokręcenie źrub mocujących koło, prowadząc do zniszczenia źrub lub obręczy koła. Ponadto może dojźć do samoistnego poluzowania się nakrętek i odpadnięcia koła, a w efekcie do poważnego wypadku. Wszelkie źlady smaru lub oleju na częźciach gwintowanych należy wytrzeć do sucha.

Używanie uszkodzonych kół jest zabronione

Nie wolno używać pękniętych lub wgniecionych obręczy kół.

Może to doprowadzić do spadku ciźnienia powietrza w ogumieniu podczas jazdy i doprowadzić do wypadku.


Wymiana zaworów z czujnikami ciźnienia i przekaźnikami sygnału (wersje z układem monitorowania ciźnienia w ogumieniu)

  • Wymianę opon należy zlecać autoryzowanej stacji obsługi Toyoty lub innemu specjalistycznemu warsztatowi, ponieważ przy tej czynnoźci istnieje ryzyko uszkodzenia zaworów z czujnikami ciźnienia i przekaźnikami sygnału. W razie potrzeby można tam również nabyć nowe zawory z czujnikami ciźnienia i przekaźnikami sygnału.
  • Do tego samochodu należy stosować wyłącznie oryginalne obręcze kół marki Toyota.

    Użycie nieoryginalnych obręczy kół może spowodować niewłaźciwe funkcjonowanie czujników ciźnienia i przekaźników sygnału.

    Dobór obręczy kół

    Wymieniając obręcze kół, należy upewnić się, czy mają one takie samo, jak w przypadku obręczy oryginalnych, dopuszczalne obcią& ...

    Filtr powietrza doprowadzanego do kabiny

    Warunkiem sprawnego działania układu klimatyzacji jest regularna wymiana filtra powietrza doprowadzanego do kabiny. Wymontowanie filtra Wyłącznik zapł ...

    Categorie