Škoda Fabia: Właściwa pozycja siedząca kierowcy

Škoda Fabia –> Bezpieczeństwo –> Bezpieczeństwo bierne –> Właściwa i bezpieczna pozycja siedząca –> Właściwa pozycja siedząca kierowcy

Rys. 2 Właściwa pozycja siedząca kierowcy / prawidłowe trzymanie kierownicy
Rys. 2 Właściwa pozycja siedząca kierowcy / prawidłowe trzymanie kierownicy

Dla własnego bezpieczeństwa i zmniejszenia ryzyka obrażeń w razie wypadku przestrzegać następujących wskazówek.

 • Fotel kierowcy powinien być tak ustawiony w płaszczyźnie przesuwu w tył / przód, aby po całkowitym wciśnięciu pedałów nogi pozostawały lekko zgięte w kolanach.
 • Oparcie fotela ustawić tak, aby kierownicę można było chwycić w najwyższym jej punkcie lekko zgiętymi rękoma.
 • Kierownicę ustawić tak, aby odstęp A między nią a mostkiem wynosił co najmniej 25 cm " rys. 2.
 • Zagłówek ustawić w taki sposób, aby jego górna krawędź znajdowała się w miarę możliwości na tej samej wysokości, co górna część głowy B " rys. 2 (nie dotyczy foteli ze zintegrowanym nagłówkiem).
 • Prawidłowo założyć i zapiąć pas bezpieczeństwa " strona 11, Używanie pasów bezpieczeństwa.

UWAGA

 • Przed rozpoczęciem jazdy przyjąć właściwą pozycję siedzącą i nie zmieniać jej podczas jazdy. Zwrócić uwagę pozostałym osobom jadącym samochodem, aby także usiadły we właściwej pozycji i nie zmieniały jej podczas jazdy.
 • Zachowywać odstęp co najmniej 25 cm od kierownicy. Jeżeli ten minimalny odstęp nie zostanie zachowany, poduszki powietrzne nie spełnią swojej funkcji ochronnej - zagrożenie życia!
 • Podczas jazdy kierownicę pewnie trzymać obiema dłońmi po bokach, na jej zewnętrznym obwodzie, w pozycji dłoni na godzinach "dziewiątej" i "trzeciej" " rys. 2. W żadnym razie nie trzymać kierownicy w pozycji dłoni na godzinie "dwunastej", ani w inny sposób (np. za jej środek lub na wewnętrznym obwodzie itp.). Gdy nastąpi wyzwolenie poduszki powietrznej kierowcy, można doznać ciężkich obrażeń dłoni, rąk i głowy.
 • Należy dopilnować, aby pod nogami nie leżały żadne przedmioty, które na skutek gwałtownego manewru lub hamowania mogłyby wpaść pod pedały.

  W takim przypadku nie dałoby się wcisnąć pedału sprzęgła, zahamować czy dodać gazu.

  Właściwa i bezpieczna pozycja siedząca

  UWAGA Fotele przednie oraz wszystkie zagłówki zawsze muszą być ustawione odpowiednio do wzrostu osoby siedzącej, zaś pasy bezpieczeńst ...

  Regulacja położenia kierownicy

  Rys. 3 Regulacja położenia kierownicy Można regulować wysokość i wysunięcie kierownicy. Dźwignię bezpieczeństwa znajduj&# ...

  Categorie