Citroen C3: Wspomaganie ruszania na pochyłej drodze

Citroen C3 –> Jazda –> Wspomaganie ruszania na pochyłej drodze

System utrzymuje pojazd unieruchomiony przez krótką chwilę (około 2 sekundy) podczas ruszania na pochyłej drodze, co umożliwia kierowcy przeniesienie stopy z pedału hamulca na pedał przyspieszenia.

System działa wyłącznie wtedy, gdy:

 • samochód zostanie całkowicie unieruchomiony przez ciągłe trzymanie nogi na pedale hamulca;
 • nachylenie drogi spełnia określone warunki;
 • drzwi kierowcy są zamknięte.

Tego systemu wspomagania ruszania na pochyłej drodze nie można wyłączyć.

Nie opuszczać samochodu podczas fazy chwilowego unieruchomienia samochodu za pomocą układu wspomagania ruszania na pochyłej drodze.

W przypadku konieczności wyjścia z samochodu przy pracującym silniku należy ręcznie zaciągnąć hamulec postojowy. Następnie sprawdzić, czy kontrolka hamulca postojowego świeci na stałe w zestawie wskaźników.

Wspomaganie ruszania na pochyłej drodze


Podczas ruszania przodem pod górę, gdy samochód jest zatrzymany, po zwolnieniu pedału hamulca zostaje on na chwilę unieruchomiony.

W wersji z manualną skrzynią biegów, gdy włączony jest pierwszy bieg lub luz.

W wersji z automatyczną skrzynią biegów, jeżeli wybrano położenie D lub M.

Wspomaganie ruszania na pochyłej drodze


Podczas ruszania tyłem pod górę, gdy samochód jest zatrzymany i włączony jest wsteczny bieg, po zwolnieniu pedału hamulca zostaje on na chwilę unieruchomiony.

Usterka działania

W przypadku usterki systemu
zapala się ta kontrolka i wyświetla komunikat. Należy skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym w celu sprawdzenia systemu.

  Wskaźnik zmiany biegu

  System pozwala ograniczyć zużycie paliwa poprzez zalecenie biegu jak najlepiej dostosowanego do warunków jazdy. Działanie W zależności od sposob ...

  Stop & Start

  Funkcja Stop & Start przełącza chwilowo silnik w stan czuwania - tryb STOP - w okresach przerw w ruchu (czerwone światła, korki...). Silnik uruchamia s ...

  Categorie