Citroen C3: Kontrolki

Citroen C3 –> Przyrządy pokładowe –> Kontrolki

Sygnalizatory wzrokowe informują kierowcę o włączeniu danego systemu (kontrolki działania lub wyłączenia) lub o pojawieniu się usterki (kontrolka alarmowa).

Po włączeniu zapłonu

Niektóre kontrolki alarmowe włączają się w zestawie wskaźników na kilka sekund w momencie włączenia zapłonu.

Po uruchomieniu silnika kontrolki te powinny zgasnąć.

Jeżeli palą się na stałe przed ruszeniem, należy sprawdzić znaczenie danej kontrolki alarmowej.

Po włączeniu stacyjki wyświetlanie w zestawie wskaźników odbywa się w sposób dynamiczny i progresywny.

Jest to normalne działanie.

Ostrzeżenia powiązane

Zapaleniu się niektórych kontrolek może towarzyszyć sygnał dźwiękowy i komunikat.

Kontrolka może zapalić się na stałe lub migać.

Niektóre kontrolki mogą posiadać dwa tryby sygnalizacji: świecenie ciągłe albo miganie.

Tylko na podstawie związku sygnału kontrolki ze stanem pracy samochodu można stwierdzić, czy jest to sytuacja normalna, czy pojawiła się usterka.

W przypadku usterki zapaleniu się kontrolki może towarzyszyć komunikat.

Aby uzyskać więcej informacji, należy zapoznać się z tabelami zamieszczonymi w dalszej części.

Kontrolki działania

Zapalenie się jednej z następujących kontrolek potwierdza włączenie odpowiedniego systemu.

Może temu towarzyszyć sygnał dźwiękowy i komunikat na ekranie.
Kontrolka Stan Przyczyna Działania / Uwagi
Kontrolka lewego kierunkowskazu miga + brzęczyk. Przełącznik oświetlenia przestawiony w dół  
Kontrolka prawego kierunkowskazu miga + brzęczyk. Przełącznik oświetlenia przestawiony w górę.  
Światła pozycyjne na stałe. Przełącznik oświetlenia w pozycji "Światła pozycyjne".  
Światła mijania na stałe. Przełącznik oświetlenia w pozycji "Światła mijania".  
Światła drogowe na stałe. Przełącznik oświetlenia pociągnięty do siebie. Pociągnąć za przełącznik, aby włączyć ponownie światła mijania.
Reflektory przeciwmgłowe przednie na stałe. Przednie reflektory przeciwmgłowe są włączone za pomocą pierścienia przełącznika świateł. Obrócić pierścień przełącznika świateł dwa razy do tyłu, aby wyłączyć reflektory przeciwmgłowe.
Światło przeciwmgłowe tylne na stałe. Tylne światło przeciwmgłowe jest włączone za pomocą pierścienia przełącznika świateł. Obrócić pierścień przełącznika świateł do tyłu, aby wyłączyć światło przeciwmgłowe.
Świece żarowe - diesel na stałe. Po włączeniu zapłonu za pomocą stacyjki na kluczyk lub na żądanie uruchomienia silnika przez naciśnięcie przycisku " START/STOP ", ze względu na temperaturę silnika wymagane jest podgrzanie silnika. Czas świecenia kontrolki zależy od warunków klimatycznych (do około 30 sekund w warunkach silnego mrozu).

W przypadku stacyjki na kluczyk przed rozruchem zaczekać na zgaśnięcie kontrolki.

W przypadku Zdalnego dostępu i rozruchu po zgaśnięciu rozruch jest natychmiastowy pod warunkiem naciskania cały czas pedału hamulca w przypadku samochodów z automatyczną skrzynią biegów lub wciśnięcia pedału sprzęgła w przypadku manualnej skrzyni biegów.

Jeżeli silnik się nie uruchamia, włączyć ponownie stacyjkę i znów zaczekać na zgaśnięcie kontrolki, a potem uruchomić silnik.

Hamulec postojowy na stałe. Hamulec postojowy jest zaciągnięty lub nie do końca zwolniony. Trzymając nogę na pedale hamulca, zwolnić hamulec postojowy, aby kontrolka zgasła.

Przestrzegać zasad bezpieczeństwa.

Dodatkowe informacje na temat Hamulca postojowego znajdują się w odpowiedniej rubryce.

Monitorowanie martwych pól* na stałe. Funkcja została aktywowana Więcej informacji na temat Monitorowania martwych pól zawiera odpowiednia rubryka.
Stop & Start na stałe. Funkcja Stop & Start przełączyła silnik w tryb STOP wskutek zatrzymania samochodu (czerwone światło, znak stop, korki...). Kontrolka gaśnie i silnik rusza automatycznie w trybie START, gdy tylko kierowca chce odjechać.
miga przez kilka sekund, a potem gaśnie. Tryb STOP jest chwilowo niedostępny.

lub Tryb START włączył się automatycznie.

Więcej informacji na temat systemu Stop & Start zawiera odpowiednia rubryka.

Kontrolki wyłączenia

Zapalenie się jednej z następujących kontrolek potwierdza ręczne wyłączenie danego systemu.

Może temu towarzyszyć sygnał dźwiękowy i wyświetlenie komunikatu.


Kontrolka Stan Przyczyna Działania / Uwagi
System poduszki powietrznej pasażera na stałe. Przełącznik, położony z prawej strony deski rozdzielczej, znajduje się w położeniu "OFF".

Przednia poduszka powietrzna pasażera jest wyłączona.

Można zainstalować fotelik dziecięcy "tyłem do kierunku jazdy", z wyjątkiem sytuacji wadliwego działania poduszek powietrznych (świeci się kontrolka ostrzegawcza poduszek powietrznych).

Aby włączyć przednią poduszkę powietrzną pasażera, należy ustawić przełącznik w położeniu "ON".

W tym przypadku nie należy montować fotelika dziecięcego "tyłem do kierunku jazdy" na siedzeniu pasażera z przodu.

Kontrolki alarmowe

Zapalenie się jednej z poniższych kontrolek przy włączonym silniku lub podczas jazdy sygnalizuje usterkę wymagającą interwencji kierowcy.

Każda usterka powodująca zapalenie się kontrolki alarmowej wymaga przeprowadzenia dodatkowej diagnostyki poprzez zapoznanie się z odpowiednim komunikatem.

W razie wątpliwości skonsultować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Kontrolka Stan Przyczyna Działania / Uwagi
STOP na stałe, połączona z inną kontrolką alarmową, sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Zapalenie się kontrolki jest związane z poważną usterką silnika, układu hamulcowego, wspomagania kierownicy itd. lub z istotną usterką elektryczną. Należy koniecznie zatrzymać pojazd, gdy tylko środki bezpieczeństwa na to pozwolą.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub warsztatem specjalistycznym.

Service chwilowo, wraz z wyświetlonym komunikatem. Wykrycie jednej lub kilku drobnych usterek, bez specjalnej lampki kontrolnej. Zidentyfikować przyczynę usterki za pomocą komunikatu wyświetlonego na zestawie wskaźników.

Niektóre usterki można samemu usunąć, jak na przykład otwarte drzwi lub początek nasycenia filtra cząstek stałych (gdy warunki drogowe będą odpowiednie, zregenerować filtr podczas jazdy z prędkością przynajmniej 60 km/h, aż do zgaśnięcia lampki kontrolnej).

W razie innych usterek, jak na przykład uszkodzenia systemu wykrywania niskiego ciśnienia w oponach, należy skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

na stałe, wraz z wyświetlonym komunikatem. Wykrycie jednej lub kilku poważnych usterek, bez specjalnej lampki kontrolnej. Zidentyfikować przyczynę usterki za pomocą komunikatu wyświetlonego na zestawie wskaźników i jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.
na stałe, w połączeniu z miganiem, a następnie wyświetleniem na stałe klucza symbolizującego przegląd. Termin przeglądu został przekroczony. Dotyczy tylko wersji Diesel BlueHDi.

Przegląd samochodu należy wykonać możliwie jak najszybciej.

Układ hamulcowy na stałe. Duży spadek poziomu płynu hamulcowego w układzie hamulcowym. Należy zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Uzupełnić poziom płynem zalecanym przez CITROËNA.

Jeżeli problem nadal występuje, sprawdzić układ w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.

na stałe, powiązana z kontrolką ABS. Usterka elektronicznego rozdzielacza siły hamowania (REF). Należy zatrzymać pojazd, zachowując wszelkie środki bezpieczeństwa.

Przeprowadzić kontrolę w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.

System zapobiegający zablokowaniu kół (ABS) na stałe. Usterka systemu zapobiegającego zablokowaniu kół. Pojazd zachowuje hamowanie klasyczne.

Kontynuować ostrożnie jazdę z umiarkowaną prędkością i jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Dynamiczna kontrola stabilności (CDS/ASR) miga. Uruchomienie regulacji CDS/ASR. System optymalizuje działanie układu napędowego i poprawia stabilność kierunkową pojazdu w przypadku utraty przyczepności lub toru jazdy.
na stałe. Usterka systemu CDS/ASR. Sprawdzić system w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.
System autodiagnostyki silnika na stałe. Usterka układu czystości spalin Kontrolka powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, skontaktować się szybko z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

miga. Usterka systemu kontroli silnika. Ryzyko zniszczenia katalizatora.

Sprawdzić w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.

na stałe, powiązana z kontrolką SERWISOWĄ. Mniejsza usterka silnika. Sprawdzić w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.
na stałe, powiązana z kontrolką STOP. Poważna usterka silnika. Należy bezwzględnie zatrzymać się z zachowaniem bezpieczeństwa.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Układ kierowniczy ze wspomaganiem* na stałe. Poważna usterka wspomagania układu kierowniczego. Prowadzić ostrożnie i w sposób łagodny.

Sprawdzić działanie w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym

Stopa na pedale sprzęgła* na stałe. W przypadku systemu Stop & Start w trybie STOP przejście do trybu START nie nastąpi, ponieważ pedał sprzęgła nie został naciśnięty do końca. Należy całkowicie rozłączyć sprzęgło (wcisnąć pedał), aby umożliwić przejście silnika do trybu START.
Otwarte drzwi na stałe, powiązana z komunikatem wskazującym otwarte drzwi lub klapę tylną. Prędkość mniejsza od 10 km/h, drzwi lub klapa tylna są źle zamknięte. Zamknąć dane drzwi lub klapę tylną.
na stałe, powiązana z komunikatem wskazującym otwarte drzwi lub klapę tylną i uzupełniona sygnałem dźwiękowym. Prędkość większa od 10 km/h, drzwi lub klapa tylna są źle zamknięte.  
Filtr cząstek stałych (diesel) na stałe, z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem sygnalizującym ryzyko zatkania filtra cząstek stałych. Sygnalizuje początek zapychania się filtra cząstek stałych. Jak tylko warunki drogowe pozwolą, należy zregenerować filtr, jadąc z prędkością co najmniej 60 km/h, aż do momentu zgaśnięcia kontrolki.

Więcej informacji na temat Kontroli, a zwłaszcza kontroli filtra cząstek stałych, zawiera odpowiednia rubryka.

na stałe, z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem sygnalizującym zbyt niski poziom dodatku do filtra cząstek stałych. Sygnalizuje minimalny poziom dodatku w zbiorniku. Należy szybko uzupełnić poziom w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.

Więcej informacji na temat Sprawdzania poziomów, a zwłaszcza poziomu dodatku, zawiera odpowiednia rubryka.

Alarm niezamierzonego przekroczenia linii* miga (na pomarańczowo), wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym. Następuje przekroczenie linii z prawej strony. Skręcić kierownicę w przeciwną stronę, aby powrócić na właściwą drogę.

Szczegółowe informacje zawarte są w odpowiedniej rubryce.

Następuje przekroczenie linii z lewej strony.
na stałe. System alarmu niezamierzonego przekroczenia linii jest niesprawny Zlecić sprawdzenie systemu przez ASO sieci CITROËN albo przez warsztat specjalistyczny
AdBlue (Diesel BlueHDi) na stałe, z chwilą włączenia stacyjki, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem podającym pozostały możliwy zasięg. Możliwy zasięg zawiera się pomiędzy 600 i 2400 km. Należy szybko uzupełnić AdBlue lub skontaktować się z ASO sieci CITROËN albo z warsztatem specjalistycznym.

Do zbiornika można dolać do 10 litrów AdBlue.

miga, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem podającym możliwy zasięg. Możliwy zasięg zawiera się pomiędzy 0 i 600 km. Należy koniecznie uzupełnić AdBlue, aby uniknąć awarii, lub skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Do zbiornika można dolać do 10 litrów AdBlue.

miga, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem sygnalizującym zakaz rozruchu. Zbiornik AdBlue jest pusty: przepisowa blokada rozruchu uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika. Aby móc ponownie uruchomić silnik, należy koniecznie uzupełnić AdBlue lub skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Do zbiornika należy koniecznie dolać minimum 4 litry AdBlue.

Układ czystości spalin SCR (Diesel BlueHDi) na stałe, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami Service i autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Wykryto usterkę układu czystości spalin SCR. Ten alarm znika, gdy tylko poziom emisji zanieczyszczeń w spalinach będzie znów prawidłowy
miga, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami Service i autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem informującym o pozostałym możliwym przebiegu. Po potwierdzeniu usterki układu czystości spalin będzie można przejechać maksymalnie 1100 km przed włączeniem się blokady rozruchu. Skontaktować się możliwie jak najszybciej z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym, aby uniknąć awarii.
miga, z chwilą włączenia stacyjki, w połączeniu z kontrolkami Service i autodiagnostyki silnika, wraz z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Przekroczona dopuszczalna granica przebiegu po potwierdzeniu usterki układu czystości spalin: blokada rozruchu uniemożliwia ponowne uruchomienie silnika. Aby móc ponownie uruchomić silnik, należy koniecznie skontaktować się z ASO sieci CITROËN albo z warsztatem specjalistycznym.
Minimalny poziom paliwa na stałe, wraz z sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Gdy kontrolka zapali się po raz pierwszy, w zbiorniku jest około 5 litrów paliwa.

Od tej chwili zaczyna się zużywanie rezerwy paliwa.

Należy bezwzględnie uzupełnić paliwo, aby uniknąć unieruchomienia silnika.

Kontrolka ta, której towarzyszy sygnał dźwiękowy i komunikat, zapala się przy każdym włączeniu stacyjki, dopóki nie zostanie zatankowana wystarczająca ilość paliwa.

Ten sygnał dźwiękowy i komunikat powtarzają się z częstotliwością rosnącą, w miarę jak poziom paliwa spada i zbliża się do "0".

Pojemność zbiornika:

 • Benzyna: około 45 litrów.
 • Diesel: około 42 albo 50 litrów (w zależności od wersji).

Nigdy nie doprowadzać do unieruchomienia silnika z powodu braku paliwa, może to spowodować uszkodzenie układu oczyszczania spalin i układu wtryskowego.

Niezapięte / odpięte pasy bezpieczeństwa** na stałe lub miga wraz z sygnałem dźwiękowym. Pas bezpieczeństwa nie jest zapięty lub został odpięty Pociągnąć pas i włożyć klamrę do zaczepu pasa.
Pas przedni lewy niezapięty/ odpięty* Pas bezpieczeństwa pasażera z przodu z lewej strony nie jest zapięty lub został odpięty.  
Pas przedni prawy niezapięty/ odpięty* Pas bezpieczeństwa pasażera z przodu z prawej strony nie jest zapięty lub został odpięty.  
Poduszki powietrzne zapalona czasowo. Zapala się na kilka sekund i gaśnie po włączeniu zapłonu. Powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

na stałe. Usterka jednego z układów poduszek powietrznych lub napinaczy pirotechnicznych pasów bezpieczeństwa. Sprawdzić w ASO sieci CITROËN lub w warsztacie specjalistycznym.
Ładowanie akumulatora na stałe. Usterka układu ładowania akumulatora (zabrudzone lub poluzowane zaciski, luźny lub zerwany pasek alternatora...). Kontrolka powinna zgasnąć po uruchomieniu silnika.

Jeżeli nie zgaśnie, skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Temperatura maksymalna płynu chłodzącego na stałe. Zbyt wysoka temperatura w układzie chłodzenia. Należy koniecznie zatrzymać pojazd z zachowaniem wszelkich środków bezpieczeństwa.

Jeżeli to konieczne, przed dolaniem płynu należy zaczekać, aż silnik ostygnie.

Jeżeli problem nie zniknie, skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Ciśnienie oleju silnikowego na stałe. Usterka układu smarowania silnika. Należy koniecznie zatrzymać pojazd z zachowaniem środków bezpieczeństwa.

Zatrzymać się, wyłączyć zapłon i skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Obecność wody w oleju napędowym* na stałe. Woda w filtrze oleju napędowego. Ryzyko uszkodzenia układu wtryskowego w silnikach Diesla.

Jak najszybciej skontaktować się z ASO sieci CITROËN lub z warsztatem specjalistycznym.

Za niskie ciśnienie w ogumieniu na stałe, z towarzyszącym sygnałem dźwiękowym i komunikatem. Niewystarczające ciśnienie w jednym kole lub kilku kołach. Jak najszybciej sprawdzić ciśnienie w ogumieniu.

Kontrolę należy wykonać na zimno.

Należy ponownie inicjować system po każdej regulacji ciśnienia w jednej oponie bądź kilku oponach i po wymianie jednego koła lub kilku kół.

Więcej informacji na temat Wykrywania niskiego ciśnienia w oponach zawiera odpowiednia rubryka.

miga, potem na stałe; równocześnie świeci kontrolka Service. Funkcja wykazuje usterkę: kontrola ciśnienia w oponach nie jest już zapewniona. Możliwie jak najszybciej sprawdzić ciśnienie w oponach.

Zlecić kontrolę układu przez ASO sieci CITROËN albo przez warsztat specjalistyczny.

Stopa na hamulcu na stałe. Nacisk na pedał hamulca jest niewystarczający. W przypadku automatycznej skrzyni biegów przed zwolnieniem hamulca postojowego nacisnąć pedał hamulca przy pracującym silniku, aby odblokować dźwignię i przesunąć ją z położenia P.

Przy zwolnieniu hamulca postojowego bez naciskania pedału hamulca kontrolka pozostanie zapalona.

  Zestaw wskaźników LCD Texte

  Tarcze 1. Prędkościomierz (km/h lub mph). 2. Wskaźnik poziomu paliwa. 3. Wyświetlacz. 4. Wskaźnik temperatury płynu chłodząceg ...

  Wskaźniki

  ...

  Categorie